אורטל עורכת דין

מזונות

אין ספק שבמסגרת הליך כמו גירושים יש לא מעט סוגיות שצריך להתמודד איתן, כמו חלוקת רכוש וכדומה ואחת מהן היא סוגיית מזונות הילדים.החוק בישראל קובע שהגבר הוא זה שצריך לדאוג לאישה, מתוך הנחה שהוא זה שמרוויח יותר. לכן, אם הוחלט על גירושין, בדרך כלל הגבר יצטרך לשלם מזונות אישה וגם, כמובן, מזונות ילדים. מזונות האישה נקבעים בהתאם לקריטריונים שונים, כמו לדוגמא: רמת החיים שאליה הורגלה האישה במשך שנות הנישואים המשותפות, אך גם הכנסתו של הגבר תשפיע כמובן על גובה המזונות. מה שכן, כדאי לדעת שיש מקרים שבהם האישה לא תקבל מזונות, כמו לדוגמא: אם האישה עובדת, אם הגבר יוכיח שהיא סירבה לניסיונות של שלום בית, אם האישה בגדה בבעלה וכדומה. ברוב המקרים הגבר ישלם לאישה מזונות עד הגט, אלא אם כן היא תבעה אותו וזכתה בתביעה, מה שאומר שאז הוא ישלם לרוב עוד שנים רבות.

מזונות ילדים

החובה לדאוג לילדים היא חובה מוסרית וחוקית של שני ההורים- סעיף 15 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

בדרך ככל מזונות הילדים נגזרים מזמני השהות של הקטינים עם כל אחד מהוריו, לרוב האישה היא זו שמגדלת את הילדים, ולפיכך הגבר הוא זה שישלם לאישה את כספי מזונות הילדים. ההיגיון שעומד מאחורי הדברים פשוט וברור: שני אנשים התחתנו והביאו לעולם ילדים, הילדים נשארו לחיות עם האם אך הם עדיין גם תחת אחריותו של האב ולכן עליו להשתתף בהוצאות. את מזונות הילדים ישלם האב בדרך כלל עד שהילדים יגיעו לגיל 18, ובמדינת ישראל לא פעם האב ימשיך לשלם עד שהילדים ישתחררו מהצבא. ניתן להבין את היגיון המחוקק, שכן בפועל אם הילדים מתגייסים לצבא הם עדיין לא יכולים לממן לבדם את חייהם ולכן על האב להמשיך ולשלם להם מזונות.

סכום המזונות עומד כיום על כ-1350 ₪ לילד אשר אינו כולל את חלקו של האב בשכר הדירה והוצאות דירת האם בה מתגוררים הקטינים, הקרויים דמי מדור.
 מאחר וברוב פסקי הדין נמסרה משמורת הילדים לידי האם, מחוייב האב היהודי בדרך כלל לשלם דמי מדור ילדיו בסך של כ- 33% משכר הדירה או החזר המשכנתא עבור ילד אחד, כ-40% עבור שני ילדים וכ- 50% עבור שלושה ילדים ומעלה.

תביעת מזונות – איך עושים את זה?

לא אחת קורה שזוג אומנם מתגרש והגבר צריך לשלם מזונות לגרושתו אך בפועל הוא לא עושה זאת. יכולות להיות לכך סיבות רבות ומגוונות, בין אם מדובר על גבר שפשוט לא מוכן לשלם ובין אם מדובר על מצבים שבהם הוא סבור שהחוק אינו צודק במקרה הספציפי שלו. כך או כך, בסופו של דבר לא פעם האישה נותרת ללא מזונות אישה ולעיתים גם ללא מזונות ילדים. לכן חשוב לדעת: ניתן להגיש תביעת מזונותכבר בשלב הליך יישוב הסכסוך, כלומר בטרם הגשת תביעות לבית המשפט או לבית הדין הרבני, כסעד דחוף, ובמקרים רבים הגבר ישלם, מיום הגשת הבקשה בטרם הוגשה תביעה למזונות, לכן חשוב לקחת זאת בחשבון ובמידה ויש עילה לתביעה, לא מומלץ לוותר על כך.

 מתי האישה תשלם מזונות ילדים

עד גיל 6 חובה אבסולוטית של האב, ובהתאם לזמני השהות של הילדים על כל אחד מההורים, אולם לאחר מכןאם משכורתה של האם גבוהה יותר מזו של האב, הדבר יילקח בחשבון לאור הלכת אוחנה וצינבוי. על פי פסיקה זאת מחשבים את הכנסתו הפנויה של האב, לאחר תשלום המזונות ולוקחים בחשבון את הכנסותיהם הפנויות של שני בני הזוג גם יחד, על מנת ליצור חלוקה שוויונית יותר.

זקוקים לעורכת דין שתסייע לכם? הגעתם למקום הנכון

בין אם את אישה שרוצה לתבוע מזונות מבעלה לשעבר ובין אם אתה גבר שסבור שהוא משלם הרבה יותר מידי, הגעתם בדיוק לכתובת הנכונה. עוה״ד אורטל שמואל זמינה עבורכם בכל עת ותשמח לסייע לכם בכל מה שקשור לתביעת המזונות שתרצו להגיש. עוה״ד אורטל שמואל הקימה את משרדה בשנת 2012,  ומאז ועד היום היא צברה ניסיון רב בכל מה שקשור לדיני משפחה. בנוסף, הצוות המקצועי שעובד איתה מלווה אותה בצורה מוצלחת ביותר לכל אורך הדרך כך שתוכלו להיות בטוחים שכאן אתם במקום הנכון. לקביעת פגישה ראשונה התקשרו עוד היום למשרדה של עו״ד אורטל שמואל ותראו שתצאו מרוצים מהשירות שתקבלו בכל הנוגע לתביעת המזונות שלכם.

מזונות